About Banner

Maycev, Toplamda 1600 dekarlık bir alanda yaklaşık 30.000 ağaçlık bahçelere sahip Türkiye’nin en verimli ceviz bahçesidir.

Tarihçemiz

Kurucumuz olan Mehmet Ali Yormazoğlu aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel tohum şirketi olan May Tohumu 1978 yılında kurmuştur. May tohum 40 yılı aşkın tarihi boyunca tohum ticaretiyle başlayan işine önce üretimi eklemiş, sonrasında da araştırma geliştirmeye yatırım yaparak ürünlerini kendi markasında hem yurtiçinde hem de 40’tan fazla ülkede satar hale gelmiştir. Ayrıca May Tohum bugün itibarıyla Türkiye’de bitki araştırma geliştirmesine en fazla kaynak aktaran şirket olup Türkiye’den yapılan tohum ihracatının %10’unu gerçekleştirmektedir.

Mehmet Ali Bey aynı zamanda May tohumun tohum üretiminin bir bölümünün yapıldığı Bursa’nın Yenişehir ovasında kendisine ait bir arazinin 9 dekarlık bir alanında 2004 yılında ceviz fidanlarını dikerek ovanın ilk kapama ceviz bahçesini deneme amacıyla oluşturmuştur. Sonrasında May tohumdan gelen bilgi birikimi ve network sayesinde ceviz konusunda uluslararası bir araştırma yapılmış ve bunun sonucunda da kapama ceviz bahçesi yetiştiriciliğinde dünyada lider olan merkezlere şirket üst yönetimi ziyaretler gerçekleştirmiştir. Bu ziyaretler sonrasında kapama ceviz bahçesi işinin ayrı bir uzmanlık alanı olduğu ve yine bu konuda yurtdışında ciddi bir bilgi birikimi oluştuğu anlaşılmış ve oradaki uygulamaları Türkiye şartlarına uyarlamak ve üretim ekibini eğitmek amacıyla bu konudaki uzman bir yurtdışı danışmanıyla anlaşma yapılarak belli bir süre ilgili danışmanın rehberliğinde bilimsel ceviz yetiştiriciliğinin şirkete aktarılması sağlanmıştır.

Bunlar olurken Türkiye’nin ceviz ihtiyacının önemli bir kısmının ithal edilmesi gerçeği ve yapılan fizibilite sonucunda ceviz işine daha fazla yatırım yapılarak ölçek ekonomisinden faydalanılmasına karar verilmiş ve 2011 yılında MAYCEV şirketi kurulmuştur. İlerleyen yıllarda 9 dekarlık alan her yıl yapılan ilave bahçe eklemeleriyle bugün itibarıyla 1600 dekar ve 30.000 ceviz ağacına ulaşmıştır. Bu büyüme esnasında MAYCEV ceviz işleme ve kurutma tesislerine, mekanik hasat için gerekli makine ve ekipmana yatırım yaparak Dünya’da ceviz yetiştiriciliğinde önder olan ülkelerin teknolojik seviyesini yakalamıştır. Bunun yanında belki de en önemlisi tüm bu üretimi yapan ekibimiz, geçen yıllarda danışmanımızın ve yurtiçi ve yurtdışından alınan eğitimler ve uygulama esnasında elde ettikleri birikimlerle, yetkin hale gelmiştir.

Tüm bunları dikkate aldığımızda geldiğimiz nokta: birim alandan verim miktarımız, Dünya’daki en ileri ülke olan ABD Kaliforniya verimleriyle, eşdeğerdir ve ürettiğimiz cevizler, kalite olarak da ismen istenen ve hem müşterilerimiz hem de son tüketicide ciddi talep gören, bir ürün haline gelmiştir.

1.600

Dekar Alan

30.000

Ağaç

Trees

Tanıtım Filmimiz